آموزش ساخت دیتابیس برای نصب وردپرس

آموزش ساخت دیتابیس برای نصب وردپرس

از جمله مهمترین و اصلی ترین مراحل در زمان راه اندازی یک وب سایت وردپرسی، اقدام به ایجاد دیتابیس برای وردپرس است. در اصل هنگامی که کاربر اقدام به نصب وردپرس بر روی هاست خود می نماید، می بایست یک پایگاه داده یا دیتابیس نیز به وجود آورد؛ چرا که وردپرس تمامی وظایف خود را به کمک دیتابیس انجام می دهد. به منظور ساخت پایگاه داده وردپرس می توان از یک نوع رابط کاربری گرافیکی از جمله PHPMyAdmin استفاده کرد. اگر به ایجاد و ساخت دیتابیس یا همان پایگاه داده در وردپرس علاقه دارید، در این مطلب از آموزش وردپرس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

پایگاه داده یا همان دیتابیس چیست؟

در ابتدا بهتر است با دیتابیس و تعریف آن آشنا شوید. دیتابیس در واقع یک نوع نرم افزار منبع باز به شمار می رود که درون آن تمامی اطلاعات وب سایت به طور کامل ذخیره شده است تا در زمان لازم کاربران و بازدیدکنندگان آن را مشاهده نمایند. در اصل دیتابیس را می توان مکان یا جایی دانست که مهمترین اطلاعات وب سایت وردپرسی سایت مانند: رمز عبور، نام کاربری، برگه ها، نظرات، قالب و پست ها و … در آن ذخیره می گردد. بدون شک دیتابیس را می توان از از ضروری ترین و مهمترین ترین منابع اطلاعات ذخیره شده دانست.

آموزش ساخت دیتابیس برای نصب وردپرس

به منظور ایجاد و ساخت دیتابیس در وردپرس خود، ابتدا باید از کترل پنل هاست خود استفاده نمایید. امروزه ساخت های بسیار گوناگونی طراحی شده اند که به راحتی می توان یکی از آنها را به منظور ساخت پایگاه داده مورد استفاده قرار داد. از جمله هاست های بسیار معروف که امروزه مورد محبوبیت بسیاری از افراد قرار گرفته، هاست دایرکت ادمین و سی پنل است. در ادامه این مطلب شما را با روش ساخت دیتابیس برای نصب وردپرس با دو هاست دایرکت ادمین و سی پنل آشنا می کنیم.

ساخت دیتابیس وردپرس از طریق هاست دایرکت ادمین

شما می توانید به منظور ساخت دیتابیس یا همان پایگاه داده در هاست دایرکت ادمین، در مرحله اول به هاست خود وارد شوید و پس از آن از قسمت حساب کاربری، بر روی گزینه MySQL Management کلیک کنید. پس از گذراندن این مراحل شما باید بر روی گزینه دیگری با عنوان Create new Database کلیک نمایید. سپس یک صفحه به شما نشان داده می شود که از شما درخواست می کند تا اطلاعات مرتبط با دیتابیس خود را به صورت صحیح و کامل وارد نمایید. از جمله اطلاعات خواسته شده از شما می توان به ترتیب به: انتخاب یک نام برای دیتابیس، یک نام کاربری، رمز عبور، تکرار مجدد رمز عبور اشاره کرد که پس از این شما باید بر روی گزینه ایجاد یا همان Create کلیک نمایید.

خوب است بدانید که در این مرحله به هر اندازه که رمز عبور شما قوی و پیچیده باشد، بهتر است. البته می توان به آسانی با کلیک بر روی گزینه Random نیز یک رمز عبور اتفاقی و کاملا تصادفی ایجاد نمایید. پس از کلیک بر روی دکمه ایجاد، یک صفحه که حاوی اطلاعات مربوط به دیتابیس است برای شما نمایش داده می شود. در این زمان به منظور آنکه بتوان به صفحه دیتابیس ها وارد شد، تنها لازم است تا گزینه HERE را کلیک نمایید. در این صفحه نشان داده شده، به راحتی می توان همه ی دیتابیس هایی که ایجاد کرده اید را مشاهده نمایید و حتی برای حذف آنها نیز اقدام کنید. اگر قصد حذف یکی از دیتابیس های خود را دارید، تنها باید تیک دیتابیسی را که می خواهید حذف شود، بزنید و سپس بر روی گزینه Delete کلیک کنید.

ساخت دیتابیس برای نصب وردپرس در هاست سی پنل

جهت ساخت دیتابیس برای نصب وردپرس از طریق هاست سی پنل، مراحل زیادی وجود دارد. در مرحله اول شما باید به کنترل پنل هاست خود وارد شوید و پس از آن بر روی گزینه ‘databases mysql’ کلیک کنید. پس از این مرحله می بایست در قسمت ” create new database” یک نام برای دیتابیس خود انتخاب و سپس وارد نمایید و سپس بر روی گزینه “database create” کلیک کنید که پس از گذشت چند لحظه یک پیام به رنگ سبز نشان داده می شود که بیانگر ایجاد و ساخت دیتابیس خواهد بود. در مرحله بعد باید بر روی گزینه “Go Back” که در پایین صفحه قرار دارد، کلیک نمایید.

پس از انجام این کار یک صفحه برای شما نمایش داده می شود که در قسمت بالا در سمت راست گزینه ای به نام “jump to mysql users” وجود دارد که باید بر روی آن نیز کلیک کرد تا بتوان اطلاعات مربوط به  پایگاه داده یا همان دیتابیس را وارد کرد. پس از آنکه بر روی گزینه ذکر شده کلیک کردید، جدولی را مشاهده می کنید که می بایست در آن اطلاعات خواسته شده از شما مانند: نام کاربری و رمز عبور را به صورت کامل وارد نمایید.

در این مرحله نیز مانند دایرکت ادمین نیز می توان با کلیک بر روی گزینه “password generator” یک رمز عبور تصادفی انتخاب کرد. پس از انجام تمامی این مراحل می بایست روی گزینه “create user” کلیک کرد. در مراحل بعدی ابتدا پایگاه داده یا همان دیتابیس را به نام کاربری دیتابیسی که ساخته اید، وصل کنید. جهت انجام این کار باید صفحه را به طرف پایین اسکرول کرده و سپس به قسمت “Add User To Database” وارد شد.

شما باید در این بخش نام کاربری و همچنین دیتابیسی را که در زمان قبل ساخته اید، نیز وارد کنید و در پایان بر روی گزینه “Add” کلیک نمایید. پس از انجام این مراحل به صفحه ای با عنوان “Manage User Privileges” وارد می شوید که می بایست در این صفحه تیک تمامی گزینه هایی را که مشاهده می کنید، بزنید.

برای انجام سریع و آسان تر این کار می توان بر روی گزینه “all privileges” کلیک کرد تا به صورت خودکار و اتوماتیک تمامی گزینه ها انتخاب شوند. در نهایت باید بر دکمه “make changes” کلیک کنید تا دیتابیس نهایی ایجاد شود. در آخر خوب است بدانید که وردپرس اغلب از نرم افزاری با نام MySQL به منظور سیستم مدیریت پایگاه خود استفاده می نماید.

منبع: سئو پرشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *